ČAOGK

I.O.G.K.F. v ČR

Historie I.O.G.K.F. v ČR započala v roce 1998.

Zástupci oddílu karate z Jindřichova Hradce se rozhodli, že uskuteční sen mnoha českých karatistů a to, že chtějí cvičit pod dohledem skutečných mistrů tradičního karate. I přes počáteční problémy a těžkosti v komunikaci se nakonec podařilo získat pozvání na týdenní GASSHUKU IOGKF v Belgii, které se uskutečnilo v červenci 1999, a které vedl osobně Morio Higaonna Sensei. Jelikož si tato tradiční „rodinná“ organizace velice dobře hlídá, koho mezi sebe přijme, musela česká výprava jak kvalitou a nasazením při cvičení, tak i při různých jednáních dokázat, že to se vstupem míní vážně. Výsledkem bylo, že česká výprava uspěla a bylo jí v České republice povoleno oficiálně cvičit. Zastupováním, výukou a reprezentováním IOGKF v ČR byl určen sensei Jaroslav Valenta z Okinawan karate klubu Jindřichův Hradec.

Následující rok se česká skupina vypravila na další 7denní GASSHUKU do Švédska, kde měla prokázat, že ve svém cvičení pokročila. I tentokrát M.Higaonna a další nejvyšší mistři I.O.G.K.F. byli s českou skupinou spokojeni.

Na základě tohoto přístupu bylo v roce 2001 po dvouleté čekací době definitivně povoleno zastupování IOGKF v České republice a ČR se tak stala právoplatným a plným členem IOGKF, se všemi právy a povinnostmi. Od té doby zástupci ČR pravidelně každoročně navštěvují Gasshuku vedené Morio Higaonnou Senseiem a zdokonalují se v tradičním umění daleké Okinawy. Taktéž zvou významné Senseie IOGKF na semináře do ČR.

Tradiční umění Okinawy, které započalo u mistra Kanryo Higaonny, dále pokračovalo přes Chojuna Miyagiho a Anichi Miyagiho, až po posledního Senseie v přímé generační linii Morio Higaonnu se tímto dostalo do ČR a nadále se zde rozvíjí.

Web: www.iogkf.cz