Trénink

Hojo Undo

Hojo Undo

Důležitou součástí tréninků v Okinawa Karate do je cvičení s tradičními pomůckami Hojo Undo (přípravné cvičení), které společně s Jumbi Undo (tradiční rozcvička) a tréninku na makiwaře (úderovém prknu) tvoří nezbytný základ tréninku tradičního karate dó.

Cílem Hojo Undo není rozvíjení celkové síly těla, ale rozvíjení síly jeho jednotlivých částí, a to až do vytvoření „úplné tělesné“ síly. Proto Hojo Undo nelze chápat jenom jako pouhé posilovací cvičení, ale jako komplexní cvičení, které pokuď se provádí správně tak má daleko hlubší význam.

Cvičení s tradičními pomůckami je provázeno vnitřním „hara“ dýcháním ve spojení s pevně zakořeněným postojem a uvolněnou horní částí těla. Velký důraz je kladen na jednotu pohybu těla a dechu a taktéž na princip zakořenění – „ Muchimi“ .

Pokuď je toto cvičení prováděno skutečně pravidelně a technicky správně, tak se poměrně brzy zlepšuje síla a pronikavost jednotlivých technik karate- úderú, kopů a krytů a i celková kvalita a síla cvičení, zejména v Kata.

NĚKTERÉ POMÚCKY NA HOJO UNDO

Chi Ishi
Chi Ishi
Posiluje na horní končetině oblast zápěstí, lokte a ramene. Kromě toho vede i k silnějšímu úchopu ruky. Cvičení s chishi zostřuje úder zuki, bloky shuto uke, nagashi uke a hiki uke. Navíc cvičení s chiishi rozvíjí muchimi a intenzitu pohybů.

Nigiri Game
Nigiri Game
Zdokonalují techniku úchopu. Zdvihání nigiri-game dopředu a do stran posiluje ramena a zápěstí. Posiluje se i oblast svalů předloktí. Vedou k lepší stabilitě, silným kyčlím, nohám i chodidlům. Hluboké břišní dýchání posiluje vnitřní orgány a cvičením se vytváří i síla v dolní břišní oblasti – hara.

Ishi-sashi

Ishi-sashi
Rozvíjí a posiluje svaly předloktí, paže a zápěstí. Vytváří pronikavost úderů a zlepšuje přitahovací techniky.

Tan
Tan
Cvičení s tan posiluje svaly paže, předloktí a dolních končetin. Posiluje se i oblast zápěstí, kyčlí a krku.

Tetsu Geta
Tetsu Geta
Cvičení se železnými sandály se skládá ze zvedání nohou a chůze. Posiluje svalstvo nohou a břicha. Dává sílu vašemu kopu.

Kongo Ken
Kongo Ken
Váží nejméně 30 až 40 kg, proto je lepší cvičit s partnerem. Rozvíjí silné tělo a také především oblast hodů a chvatů.

Sashi Ishi
Sashi Ishi
Posiluje kyčle, zápěstí, sílu úderů a kopů. Rozvíjí se s ním muchimi a celková intensita pohybů.

Makiage Kigu
Makiage Kigu
Zlepšuje sílu předloktí i zápěstí a také úchop.

Tetsuarei
Vylepšuje sílu úderu, posiluje horní končetinu, svaly krku, hrudníku, zad i dolních končetin. Vytváří se tak síla pro základní techniky.

Hojo Undo trénink v zahradním dojo Karate Kenkyu Klubu (cca 1926), v pozadí Miyagi Chojun Sensei