Interview s Ernie Molyneuxem, 8.Dan
Usilování o dokonalost trénink na Okinawě
T: Právě jste se vrátil z Okinawy, kde jste tři týdny cvičil se Senseiem Higaonnou. Z jakého důvodu jste se tam vydal?
EM: Chtěl jsem cvičit se Senseiem Higaonnou delší dobu než pouhých 7 dnů tak jako na běžném Gasshuku a také proto, abych se zúčastnil jeho osobních tréninků. Doprovázel mě jeden z mých studentů – Senior instruktor Gary Excell. Po našem příletu dorazil také na Okinawu Tesuji Nakamura – Senior instruktor z Kanady.
Rozhodně mne návštěva Okinawy nezklamala a tím, že jsem měl více času na cvičení, tak mi to mi umožnilo věnovat větší pozornost detailům ve cvičení a správnému držení těla. Se Senseiem Higaonnou jsem cvičil každý den, vyjma asi dvou či třech tréninků, které vedli starší instruktoři.
Tréninky byli skvělé, jen rozvrh dne byl však poněkud vyčerpávající. Vstávali jsme ve 4 hod ráno, snědli lehkou snídani a vydali se na cestu do domu, kde bydlí Sensei. Odtud jsme pak šli společně asi 50 minut do zenového kláštera v Shuri. Tam jsme seděli hodinu až dvě a praktikovali zazen. Poté jsme si dali lehkou snídani se zenovým mistrem Sakiyama-roshim a Higaonnou-senseiem. Pak jsme šli do Senseiova dojo, kde byl dvouhodinový trénink. Skládal se z hojo undo – nigiri game( keramické vázy -pozn. př.) a kata Sanchin se Shime. Pak jsme se věnovali detailně dalším kata a opakovali celou řadu složitějších technik. Další tréninky jsme měli i odpoledne a večer.
T: Právě jste při cvičení předvedl několik lehce odlišných prvků v kata, pocházejí také z vaší návštěvy na Okinawě?
EM: Tento trénink kata byl výsledkem mého cvičení s Higaonnou senseiem na Okinawě. Cvičili jsme každou katu lehce odlišným způsobem v závisloti na technickém stupni a věku. To ale není žádná novinka, Sensei tímto způsobem učí vždy .
T: Zamýšlíte vytvořit nějaké standardy pro kata-bunkai?
EM: Nabídka mnoha výkladů Kata bunkai může být pro začátečníka či středně pokročilého matoucí, zvláště při přípravě na zkoušku. Goju Ryu kata mají celou řadu výkladů, a tak si myslím, že je lepší, když senior instruktoři dávají studentům konkrétní informace.
T: Jsou standardy v okinawském Goju-Ryu stejné v Evropě, Rusku a některých bývalých zemích Sovětského svazu?
EM: Nelze se vyhnout rozdílům v pohledu na standardy v jednotlivých zemích. Vždyť ty se liší i v rámci jednotlivých dojo i v naší zemi. Ale obecně řečeno, myslím, že mnoho zemí bývalého východního bloku má spíše tendenci k soutěžnímu výkladu kat.
T: Máte nějaké zábavné historky z vašich cest do různých členských států IOGKF?
EM: Ano, na jednu si vzpomínám. Byl jsem na návštěvě v Baku, Azerbajdžán. Zúčastnil jsem se tam několika různých akcí. jednou z nich byla i svatba natáčená místní televizí, zhruba za účasti 500 lidí. Skupina, která tam vystupovala hrála typické místní hity, které mají blízko k arabské hudbě. Moderátor mě pozval jako anglického instruktora karate k mikrofonu a zeptal se, co si myslím o této skupině a jaký mám názor na tento styl hudby. Než jsem se nadál, spustila kapela jeden z hitů a já byl vyzván, abych něco zatančil. Zůstal jsem stát uprostřed parketu úplně sám, zabírala mě kamera, zatímco jsem napodoboval pohyby Anthony Quinna z Řeka Zorby.
T: Proč tak trváte na dodržování jemných detailů při cvičení Kihon?
EM: Najít odpověď není vůbec obtížné. Stačí, když se podíváte na našeho Senseie (Higaonna Morio Sensei pozn.př.) a celou řadu jiných okinawských a japonských mistrů. Všichni jsou aktivní a cvičí i v šedesáti a sedmdesáti letech. Proto také cítím a učím, že správné držení těla a cvičení Kihon a katy Sanchin jsou zásadní pro dobré zdraví, pokud se cvičí správně a pod dobrým vedením.
T: Kam směřuje asociace EGKA do budoucna s ohledem na tradiční karate?
EM: Současná doba je skvělá především pro děti. Potvrdilo se, že skutečná disciplína v tradičním tréninku karate může hrát hlavní roli ve vývoji dítěte, jako protiklad moderních stylů soustředících se pouze na bojové aspekty.
Rád bych viděl tradiční karate ve školním curriculu. Myslím si, že karate může dnešním mladým nabídnout pocit disciplíny a větší sebevědomí do života.
T: Plánuje letos Sensei Higaonna opět navštívit Anglii?
EM: Ano, jsem si tím jistý. Loni si užil svůj pobyt v Merseyside a setkal se tam i s některými instruktory, kteří ho navštěvovali v 70 letech, jako jsou Sensei Terry O´Neil nebo Sensei Dennis Martin.
T:
EM: Je nevyhnutelné, že lidé mění své názory tak, jak stárnou. Jejich názory se také mohou lišit v pohledu na trénink. To je v základu i stručně řečeno, co se stalo mezi Georgem Andrewsem a mnou.
EGKA pokračuje stejně jako vždy, jen Sensei George již není jejím Šéfinstruktorem. Já jsem i nadále Šéfinstruktorem EGKA, za asistence mnoha svých Senior instruktorů.
Mnoho instruktorů a dojo opustilo EGKA za 30 let jejího trvání a my bychom rádi většinu z nich uvítali zpět.
T: Co vy osobně máte z Goju Ryu nejraději?
EM: Když jsem býval mladší, neostýchal bych se říci, že různé formy kumite a otužování. Nyní jsem však již vyzrálejší, stále rád cvičím kumite, ale co mě skutečně fascinuje, to jsou bloky na krátkou vzdálenost, protiútoky a pohyb do zakončení pákou nebo škrcením. A také si myslím, že toho stále nevím spoustu o katě Sanchin a její úloze, kterou hraje v ostatních kata. Snažím se cvičit Sanchin každý den.
T: Jakou radu by jste dal tomu, kdo by chtěl začít s bojovým uměním?
EM: To záleží na osobní potřebě i věku. Myslím si ale, že pro děti je vynikající judo. Zvláště kombinace karate a judo je ideální pro fyzické vzdělávání dětí. U dospělých je to podobné, judo by se ale mohlo nahradit i nějakým jiným stylem, který využívá hmaty a také bych zvolil styl karate, který má možnost otužování a zápasení.
Když jsem byl na Okinawě slyšel jsem jedno přísloví, že „je lepší strávit pár let hledáním učitele, než rychle začít cvičit“. Shrnuto, řekl bych: „Zvaž své potřeby a najdi si dobrého učitele.“
T: Děkuji vám za váš čas.
EM: Bylo mi potěšením.