Makiwara

Významnou součástí tréninků v Okinawa Karate do je i cvičení na makiwaře (úderovém prknu). Cvičení na makiwaře se v okinawském karate dó praktikuje již od nepaměti a společně s Yumbi Undo (rozcvička), Hojo Undo (posilovací cvičení), Kakie (boj na krátkou vzdálenost – lepící ruce), Ude Tan Ren (otužovací cvičení) apod.. tvoří nezbytný základ tréninku tradičního karate dó.

Makiwara

Makiwara je pružné prkno, zapuštěné do země, nebo připevněné do podlahy v dojo. Úderové plochy jsou buď obaleny tradičním způsobem rýžovou slámou („maki“ – obalit a „wara“ – sláma) a nebo kůží. Použití kůže je však praktičtější a trvanlivější, sláma tolik nevydrží a musí se často měnit.

Prkno by mělo mít pružnost minimálně 10-20cm, tvrdší makiwara není vhodná, mohla by časem poškozovat klouby a páteř. Šířka i výška makiwary je úměrná výšce cvičícího. Kromě této – základní makiwary existují i různé jiné formy makiwar – např. přenosná makiwara, závěsná, tréninkový sloup apod. Jako náhražku makiwary, ale současně i jako vhodné doplňkové cvičení k tréninku na makiwaře se doporučuje trénink do boxerského pytle, boxerských lap, hrušek a podobných pomůcek.

Makiwara

Cílem cvičení na makiwaře není pouze otužování úderových ploch (tento efekt je až na druhém místě), hlavním cílem je to, že se cvičenec prostřednictvím tréninku na makiwaře naučí přenést svoji energii, sílu a hmotnost těla do úderu, či kopu. Úder se tedy nesmí makiwary pouze dotknout, ale naopak musí makiwarou drtivě proniknout a to až do hloubky 10-20cm. Zde se úder na 1-2vteřiny zastaví s Kime, se současným zakořeněním „muchimi“ v pevném postoji. Tímto se s tréninku na makiwaře stává i kvalitní posilovací cvičení, díky kterému se rozvíjí a generuje velká síla a pronikavost technik.

Cvičení na Makiwaře v zahradním dojo – Okinawa, rok 1959

Způsobů a druhů cvičení na makiwaře je více, různá dojo preferují různý přístup, jiný výběr technik i celkové pojetí cvičení. V Okinawan Karate Klubu se při cvičení na makiwaře držíme způsobu cvičení dle IOGKF a doporučujeme dodržovat těchto několik pravidel:

před úderem se rozcvičte a ujistěte se zda je makiwara v pořádku a zda je úderový povrch bezproblémový
zaujměte postoj Sanchin dachi, nebo Han zenkutsu dachi a zvolte správnou vzdálenost od makiwary.
udeřte do makiwary lehce 10 úderů každou rukou – pro zahřátí a seznámení se s úderovou plochou.
při úderu dávejte pozor na ramena – musí ( ! ) být relaxovaná a v přirozené poloze.
při úderu rotujte boky, udělejte ostrý pohyb a udeřte do makiwary co nejkratší cestou
v momentě úderu se zaměřte a směřujte se silným výdechem svoji energii do oblasti tanden.
poté proveďte dalších 50 úderů větší silou, ne však maximální. Klouby a úderové plochy ( seiken) a kůže na kloubech si musí postupně na makiwaru zvyknout.
postupem času, až si klouby zvyknou tak můžete cvičit více úderů a silněji. V této fázi cvičení již můžete do makiwary provádět údery celou vaší silou, jako když bojujete s nepřítelem.
snažte se provádět více úderů svoji slabší částí těla, tak 2x až 3x více- např.když praktikujete 500 úderů pravou rukou, tak levou udeřte 1000 úderů, levostranní opačně.
pokuď již nejste záčátečníci tak můžete trávit s makiwarou více času a využijte pro cvičení každou příležitost. Cvičte velkou silou, v bojové atmosféře, používejte i Kiai. Trénujte různé druhy úderů a kopů – např seikem zuki, shotei zuki, shuto uchi, hiji uchi, furi zuki, mawashi zuki, mae geri, mawashi geri atd…